Η ελαιοσυλλογή

Η χρονική περίοδος κατά την οποία πρέπει να συλλέγεται ο ελαιόκαρπος είναι εκείνη της ωρίμανσής του, όταν δηλαδή παρατηρούνται χημικές μεταβολές με μακροσκοπικό μάρτυρα τη μεταβολή του χρώματός του από πράσινο σε ιώδες και εν συνεχεία σε μελανό.

Ο χαρακτηρισμός της ποικιλίας της ελιάς ως πρώιμης ή όψιμης και η χρήση για την οποία προορίζεται (ελαιοποιήσιμη, βρώσιμη ή μικτής κατεύθυνσης ελιά) σε συνδυασμό με τις εδαφοκλιματικές συνθήκες και τις καλλιεργητικές φροντίδες (λίπανση, άρδευση, κλάδεμα) της τρέχουσας καλλιεργητικής περιόδου, είναι οι κυριότεροι παράγοντες από τους οποίους εξαρτάται ο χρόνος ωρίμανσης του καρπού και η ελαιοσυλλεκτική περίοδος. (Πηγή: Οδηγός του Μουσείου της Ελιάς και του Ελληνικού Λαδιού, εκδ. Πολιτιστικού Ιδρύματος Ομίλου Πειραιώς)

Πληροφορίες επίσκεψης

Το Μουσείο Ελιάς και Λαδιού βρίσκεται στον Βατόλακκο, 15 χλμ νοτιοδυτικά της πόλης των Χανίων.

Σχετικοί σύνδεσμοι

Εδώ έχουν συγκεντρωθεί όλοι οι σύνδεσμοι που περιέχονται στην ιστοσελίδα του Μουσείου Ελιάς και Λαδιού, καθώς και...

Αρχική | Μουσείο | Νέα | Άλμπουμ | Επικοινωνία